Mustafa Oymacı / Yönetim Kurulu Başkanı

Mustafa Oymacı

İletişim Bilgileri

İsim: Mustafa Oymacı

Ünvanı: Yönetim Kurulu Başkanı

Telefon: 0533 860 9291

E-Posta: moymaci@gmail.com

Hakkında

Mustafa Oymacı, 1966 yılında Lefke’de doğdu. Daha sonra Gaziveren’e yerleşti. 1974 mutlu barış harekatından sonra Güzelyurt’a yerleşti. Şu anda Lefkoşa'da ikamet etmektedir. Evli ve 2 kız çocuğu babasıdır. 1994 yılından beridir K.T. Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi Ltd. (Öyak)’ te Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.
Müzikle ilgilenmeye, orta okulda iken koroya alınması ile başladı. Türk Halk Müziği sevgisi 1981 yılında başlayan Mustafa Oymacı, kendi gayretleriyle bağlama çalmaya başlamış, bir süre sonra da Güzelyurt’taki Gençlik Dairesi çatısı altında yapılan çalışmalara katılmıştır. Daha sonra Güzelyurt Belediyesi çatısı altında kurulan Türk Halk Müziği Ekibi’nde bağlama çalmaya devam etmiştir. Bireysel veya ekiple birlikte bir çok okul müsameresi, konser, radyo ve televizyon programına katılmıştır.
Mustafa Oymacı, Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümü’nü 1984 yılında bitirdikten sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü kazanmış ve Eskişehir’e giderek eğitimine devam etmiştir. Üniversite yıllarında nota eğitimi almış ve THM’ni daha bilimsel icra etmeye başlamıştır. Türkiyede yaygın olan THM çalışmalarına katılmış, üniversite ekibinde, Eskişehir Halk Eğitim Merkezi’nde, Eskişehir Folklor Derneği’nde bağlama çalmış, eğitim vermiş ve solist olarak görev yapmıştır. Bölgesel Halk Eğitimi Merkezleri THM yarışmalarında bağlama çalmıştır. Üniversite yurt korosunu çalıştırmış ve koro şefliğini yaparak konserler vermiştir. Mustafa Oymacı’nın üniversite yılları THM açısından çok dolu ve verimli geçmiştir.
Üniversiteyi ve akabinde askerliği bitirdikten sonra Güzelyurt Belediyesi THM ekibinde çalışmalara katılmıştır. Daha sonra KKTC’de THM’ni sevdirmek ve yaymak için 1997 yılında bağlama eğitimi vermeye başlamıştır. 1998 yılında yetiştirdiği öğrencilerle Güzelyurt Batı Rüzgarı THM Ekibi’ni kurmuş ve türküleri notası ile icra ederek bilimsel bir şekilde çalışmalarını sürdürmüştür. En son olarak ta ekipte çalışan kişilerle ve dıştan bazı arkadaşlarıyla sanatı, sporu, THM'ni yaymak, geliştirmek ve Kıbrıs Türk Halkına aşılamak için Güzelyurt Çağdaş Sanat Derneği'ni kurarak faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. 2010 yılında derneğin ismi Güzelyurt Halk Müziği Derneği olmuş ve Mustafa Oymacı'nın başkanlığında 2 Anonim Kıbrıs Türküleri albümü çıkarılmıştır.